Inteligentná domácnosť04 tipy ako si vybrať správne smart home riešenie – 1. časť

ako si vybrať smart home
  • Čo je smart home a čo nie je?
  • Wifi vs zbernicové riešenie

 

S neustále sa vyvíjajúcimi technológiami vzrastá aj dopyt po komforte a využívaní moderných technológií v domácnostiach. Mnoho technológií a zariadení v dome si však už vyžaduje náročnejšie riadenie a ovládanie. Aby neboli nakoniec na príťaž, ale na osoh, je nevyhnutné ich centrálne riadenie inteligentným systémom. Takýto dom sa stáva smart home. Ak ste sa rozhodli mať smart home aj vy, máme pre vás 4 tipy ako si vybrať  správne riešenie.

 

 

Čo je smart home?

Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že SMART HOME je inteligentný systém, ktorý na základe vašich potrieb a naprogramovaných režimov, samostatne riadi jednotlivé zariadenia a technológie v dome. Smart home tým zvyšuje váš komfort, dbá o bezpečnosť domácnosti, postará sa o úspornú a ekologickú prevádzku domu bez toho, aby si to vyžadovalo vašu pozornosť.

Za tým všetkým stojí špeciálna elektroinštalácia s „centrálnym mozgom“ – riadiacou jednotkou Domintell. Aj vďaka nej je možné ovládať všetky zariadenia v dome jedinou aplikáciou v smartphone. Pri výstavbe alebo rekonštrukcii domu či bytu, preto myslite včas na špeciálnu inteligentnú elektroinštaláciu, inak sa z neho nikdy nestane plnohodnotný smart home. V moderných domoch s množstvom technológií sa smart inštalácia stáva nielen bežným štandardom, ale v súčasnosti už aj nutnosťou.

 

Viac informácií o tom, čo všetko sa dá ovládať v smart home nájdete na

⇒ Domintell.sk

 

Čo nie je smart home?

Dnes už nie je ničím výnimočným ovládať technológie pre reguláciu vykurovania, osvetlenia, zásuviek či žalúzií pomocou diaľkových ovládačov alebo mobilom. Každý výrobca používa na ovládanie svojho zariadenia vlastnú aplikáciu a tak sa vám ľahko môže stať, že s narastajúcim počtom zariadení, sa začnú kopiť aj aplikácie v mobile. A to, čo vyzeralo na začiatku ako smart, už nie je vôbec smart, pretože sa musíte neustále medzi nimi prácne preklikávať.  Jednotlivé zariadenia v takomto dome „o sebe nevedia“. A tak sa môže napríklad stať, že kúrenie kúri pri otvorených oknách a klíma chladí hoci nikto nie je doma.

Častokrát sa za smart home považuje dom so zabezpečovacím systémom a kamerami. Tieto určite prispievajú k bezpečnosti domu. Na samotné fungovanie domu s bežnou inštaláciou však nemajú vplyv a teda samé o sebe žiadne smart funkcie neponúkajú.

Informácie o zakódovaní a odkódovaní však môžu byť pre smart home užitočné. Prepojením alarmu s inteligentnou inštaláciou, tak dokáže smart home pri odchode zhasnúť všetky svetlá, zatiahnuť žalúzie a prepnúť kúrenie do úsporného režimu. Pri príchode domácich zas môže rozsvietiť svetlá na chodbách, zapnúť klímu a spustiť príjemnú hudbu.

 

 

Wifi riešenie

Trh dnes ponúka množstvo zariadení, ktoré sa pýšia označením SMART HOME, no sú skutočne smart?

Marketingovo sú najznámejšie smart riešenia od spoločnosti Google, Amazon či Apple, ktoré pracujú s bezdrôtovou technológiou. Ich kľúčové funkcie sú hlasové ovládanie osvetlenia, zásuviek, či hlasové vyhľadávanie a spúšťanie multimédií. No tu ich možnosti končia. Nevýhodou je aj ovládanie iba v anglickom či nemeckom jazyku a keď napríklad zachrípnete, svetlo si nerozsvietite.

Obľúbenými sú aj niektoré bezdrôtové zariadenia, ktoré sú nenáročné na inštaláciu a nie je potrebné sekať či búrať múry v dome. Dokážu rozsvietiť či stmievať žiarovku, ovládať kúrenie na základe jednoduchého režimu či vypnúť zásuvku mobilom. Ich funkcie sú jednoduché a obmedzené. Častokrát vyžadujú aj nákup špeciálnych žiaroviek, zásuviek či vykurovacích zariadení, lebo tie bežné ovládať nevedia.

Všetky bezdrôtové riešenia sú pomalšie, menej spoľahlivé a obmedzené vzdialenosťou zariadení, do akej spoľahlivo pracujú. Keďže občas „zamŕzajú“ vyžadujú reštart, aby mohli opäť pracovať. Sú vhodné ako doplnok do bežných domov, ale skutočné smart home požiadavky nedokážu naplniť.

 

Zbernicové riešenie

Ich náprotivkom je zbernicové riešenie alebo takzvané káblové riešenie. Takéto riešenie je náročnejšie, pretože vyžaduje špeciálnu kabeláž a v prípade rekonštrukcie domu, výmenu doterajšej elektroinštalácie za inteligentnú. A aj keď sa pri nej používajú bežné káble, iná je ich štruktúra v dome a nakoniec je ich o niečo viac. Informácie medzi zariadeniami v dome a centrálnym mozgom – riadiacou jednotkou Domintell, sa prenášajú po tzv. zbernici, ktorá dala meno tomuto riešeniu.

 

Pozrite ako sa dobre býva našim

Domintell zákazníkom.

 

Výhodou zbernicového riešenia, ktorú využíva aj belgický inteligentný systém Domintell, je jeho spoľahlivá a rýchla komunikácia medzi ovládanými zariadeniami. Prepojenie všetkých zariadení  umožňuje vytvárať rôzne svetelné scény, vykurovacie režimy pre každú miestnosť na každý deň inak, či ovládať všetky žalúzie naraz. Kúrenie spolupracuje s otváraním okien, klíma so žalúziami, zavlažovanie s meteostanicou, dom sa inak správa ak ste doma a inak ak ste v práci či na dovolenke. Prepracované fungovanie veľkého počtu zariadení je pre zbernicový systém hračkou. Prehľadné ovládanie celého domu jednou aplikáciou v mobile, patrí tiež medzi prednosti takéhoto riešenia.

 

⇒ V druhej časti sa pozrieme bližšie na to, čo umožňuje kvalitný softvér a ako si zo smart home riešení vybrať to, čo potrebujete a zbytočne ich nepreplácať.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *