Inteligentná domácnosť0Čo je to smart home?

Smart home

V súčasnosti sa čoraz častejšie hovorí o inteligentnej domácnosti – tzv. smart home. Mnoho ľudí si však smart home mýli s jednoduchými zariadeniami typu Amazon Alexa, či podobnými zariadeniami od Google a Apple. Niekedy je za smart home považovaná jedna zásuvka či svetlo ovládané na diaľku mobilom. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo naozaj znamená mať smart home.

Čo je to smart home technológia?

Smart home funguje tak, že všetky vaše zariadenia v dome budú navzájom prepojené v jednom systéme a ich každodenná činnosť bude naprogramovaná a zautomatizovaná podľa vašich predstáv. Ovládané budú centrálnou riadiacou jednotka Domintell, ktorá dohliadne nad fungovaním celého domu. Cez mobilnú aplikáciu vám umožní na diaľku kontrolovať a ovládať všetko, čo v dome máte. Mnohé funkcie si môžete upraviť, či prispôsobiť prostredníctvom dotykových LCD displejov alebo cez smartfón, tablet či notebook.

Vďaka smart home technológii budete mať oveľa väčšiu kontrolu nad všetkými zariadeniami v dome a tiež nad spotrebou energií vo vašej domácnosti. Týmto sa zvýši aj váš komfort,  bezpečnosť domácnosti a ušetríte aj čo-to na každodenných nákladoch za energie.

Smart home aplikácia

Celú smart home technológiu dokážete ovládať jedným prstom cez aplikáciu na svojom smartfóne. Svoju domácnosť tak budete mať stále pod kontrolou, nech ste kdekoľvek. Môžete na diaľku zhasnúť svetlá či zapnúť kúrenie pred príchodom domov. Alebo z pohodlia pohovky v obývačke naladiť príjemnú svetelnú scénu a zatiahnuť všetky žalúzie. Váš smartfón vám vždy prezradí, kde je čo zapnuté, aká je v izbách teplota, alebo či je práve zavlažovaný váš trávnik.

Čo všetko môže byť ovládané v smart home?

  • Osvetlenie v interiéri i exteriéri
  • Vykurovanie, chladenie, klimatizácie či rekuperácie
  • Brány, zámky, strešné okná, žalúzie a rolety
  • Rôzne technológie, zavlažovanie, ventilátory, obehové čerpadlá
  • Audio, či domáce kino
  • A mnoho iného

Je vaša domácnosť smart?

Väčšina domácností už oplýva určitou mierou „inteligencie“, pretože mnoho domácich zariadení má v sebe zabudované senzory, ktoré regulujú ich činnosť. Či už je to termostat, regulujúci vykurovanie podľa teploty v miestnosti alebo ventilátor v kúpeľni, ktorý sa zapne pri nadmernej vlhkosti. Možno ste dokonca naladený na hi-tech a máte domáci robotický vysávač, robotickú kosačku či robotický bazénový vysávač.

Aby však bol z vášho domu skutočný smart home, budete potrebovať technológiu, ktorá všetky tieto zariadenia združí do jedného systému a dokáže ich riadiť na oveľa vyššej úrovni tak, ako si to budete želať vy. Mnoho zariadení bude fungovať automaticky podľa vopred naplánovaných režimov, mnohé zariadenia budú navzájom spolupracovať a poskytovať vám ešte väčšie pohodlie a komfort. Klimatizácia sa spustí až po zaklopení žalúzií, ktoré zabránia prehrievaniu miestnosti slnkom. Obehové čerpadlo bude premiešavať teplú vodu v potrubí iba ak ste doma. Ak zapnete premietací projektor, automaticky sa stlmia svetlá a zatiahnu žalúzie. Orientačné osvetlenie na chodbách a chodníkoch sa automaticky zapne na súmraku a vypne hoci o polnoci.

Všetky zariadenia v dome si môžete kedykoľvek pohodlne ovládať na diaľku cez svoj smartfón. Smart home aplikácia vám umožní prepínať sa medzi rôznymi automatickými režimami, zapnúť zariadenia pred príchodom domov či skontrolovať dom, či je všetko v poriadku.

Smart domácnosť vám poskytne aj informácie o spotrebovanej elektrine, vode či plyne a to vo forme grafov na dotykovej obrazovke. Meranie spotreby nikdy nebolo jednoduchšie. Tieto údaje vám môžu pomôcť ešte viac zoptimalizovať fungovanie zariadení v dome a ušetriť na každodenných výdajoch za spotrebovanú energiu.

Smart home technológia zvyšuje bezpečie vášho majetku a odbremení vás od určitých povinností. Ak odchádzate z domu a stlačíte odchodové tlačidlo, inteligentný systém prepne dom do úsporného režimu. Stiahne kúrenie, vypne všetky svetlá, vypne hlavný uzáver plynu, zatiahne žalúzie a upozorní vás na zabudnuté otvorené okno. V čase vašej dovolenky sa bude smart home správať akoby ste boli stále doma, zapne sa tzv. simulácia prítomnosti a tá odradí prípadných zlodejov.

Je smart mobilná aplikácia bezpečná?

Bezpečnosť je vo všeobecnosti veľmi diskutovanou témou a to predovšetkým vo svete komunikačných technológií, vrátane smart home. Pre bezpečné používanie smart home aplikácie je samozrejme dôležité mať dobre zabezpečené internetové pripojenie. Samotné šifrovanie komunikácie aplikácie smart home dáva dostatočnú záruku, že ovládanie nie je možné „nabúrať“ či napadnúť. My v Domitelli vám so všetkým poradíme, pomôžeme a určite vás nesklameme.

Ešte váhate? Vyskúšajte našu Domintell smart home technológiu, ktorá sa vám prispôsobí, ušetrí mnoho starosti a budete sa cítiť doma komfortne a bezpečne. Dajte vašej domácnosti nový rozmer. 

 

Koľko by stál váš smart home?

Vypočítajte si orientačnú cenu vášho vysnívaného inteligentného domu –

⇒ Orientačná kalkulačka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *