Inteligentné osvetlenie Domintell

 

Svetlo nás sprevádza celým životom – až tak, že si už nevieme predstaviť život bez umelého osvetlenia. Len čo sa zotmie, rozsvecujeme svetlá v obytných priestoroch, na verandách, na terasách, v záhrade, na príjazdových cestičkách, na ulici... Inteligentné ovládanie osvetlenia nielenže zvyšuje komfort užívateľov, ale môže významným spôsobom prispieť k úsporám režijných výdavkov za bývanie.

Praktické riešenia

 

Inteligentné osvetlenie, alebo inak inteligentná regulácia osvetlenia, predstavuje základ riešenia inteligentných systémov elektroinštalácie. Vytváranie rôznych svetelných režimov vnútorného i vonkajšieho osvetlenia dokáže zefektívniť fungovanie v dome tak, aby užívatelia nemuseli neustále niečo zapínať alebo myslieť na to, čo zabudli povypínať.

 

Rodiny s malými deťmi ocenia nočné režimy "orientačných svetelných cestičiek". Svetlá na schodiskách, tmavých chodbách či v záhradách sa môžu za súmraku rozsvietiť a na svitaní zas samé zhasnúť. Inteligentný systém Domintell každý deň vie, kedy je v danom meste súmrak a svitanie. Samozrejmosťou je úsporné rozsvecovanie svetiel detektorom pohybu, či už na chodbách, v komorách alebo chodníčkoch okolo domu. Užívateľ si môže nastaviť ako dlho má byť svetlo rozsvietené po zaregistrovaní pohybu. Aj svetlá ovládané detektorom Domintell je možné ovládať tlačidlami či cez mobil.

Domintell osvetlenie chodba

Osvetlenie možno prepojiť aj so žalúziami či bránami. Pri nedostatku svetla v miestnosti sa najprv odklopia žalúzie a až potom systém dosvieti miestnosť umelým osvetlením. Pri večernom príchode domov sa otvorením  vstupnej brány rozsvieti prístupový chodník a po otvorení garážovej brány zas automaticky svetlo pred garážou a v garáži.

Scény inšpirované náladou

 

Zaujímavosťou je vytváranie špecifických „atmosfér“ kombináciou nastavení svetelných scén, ovládania žalúzií a  audiovizuálnej techniky. Napríklad svetelná scéna na čítane, prácu s PC, alebo náladová scéna v čase návštev či pri pozeraní televízora. Na spustenie nastavenej atmosféry/scény stačí jednoducho stlačiť jediné tlačidlo či ikonku mobile – hlavné osvetlenie sa vypne, nástenné svetlá sa nastavia na predvolenú intenzitu, žalúzie sa zatiahnu a zapne sa televízny prijímač alebo domáce kino. Stlačením iného tlačidla sa žalúzie vytiahnu, zažne sa hlavné svetlo a svetlo nad pracovným stolom, bočné svetlá sa vypnú – miestnosť je vhodne pripravená na prácu a podobne.

Domintell scény

Stmievanie

 

Prepracovanejšie inteligentné systémy ponúkajú, okrem zapínania a vypínania osvetlenia, aj možnosť stmievania. Domintell dokáže stmievať nielen žiarovky, ale aj žiarivky či LED svetlá, takže investora pri výbere svetiel nič neobmedzuje. Okrem klasického stmievania je možný aj postupný nábeh, či skokové nastavenie intenzity na konkrétnu úroveň.

Investor laik zväčša netuší, že pre rôzne druhy svietidiel sa používajú rôzne stmievače. Iné pre žiarovkové, iné pre halogénové, iné pre LED svietidlá... Domintell má unikátne riešenie v podobe univerzálneho stmievača, na ktorom je možné prepnúť si typ zdroja svetla. Takže kedykoľvek vo fáze zariaďovania novej domácnosti, alebo aj neskôr počas bývania, môže užívateľ zameniť typ stmievaného svietidla napr. z halogénového na LED. Nemusí preto kupovať iný stmievač, ale stačí prepnúť zdroj svetla na stmievači na iný zdroj.

 

Pre Domintell nie je prekážkou ovládať ani svietidlá s predradníkmi 0-10V, DMX či DALI.

Domintell rôzne svietidlá

Dekoratívne osvetlenie

 

Pozoruhodné farebné efekty v miestnostiach možno dosiahnuť podsvietením častí nábytku i rôznych výklenkov na stenách tzv. RGBW LED pásmi. Tieto môžu fungovať v rôznych časových režimoch, alebo byť ovládané displejom či mobilom. Užívateľ si môže zvoliť rôzne farby osvetlenia miestnosti pre každý deň v týždni, alebo napríklad spustiť cyklus plynulého striedania farieb.

Romantiku a príjemnú atmosféru na oddych určite navodí farebné podsvietenie vane v kúpeľni, ktoré možno nastaviť Domintell diaľkovým ovládačom priamo z vane. Praktické i elegantné je večerné LED podsvietenie kuchynskej linky či sklenených poličiek v skrinkách.

 

Záhrady, fontány a bazény vyznejú ešte viac pri dekoratívnom osvetlení, ktoré sa pomaly zažne na súmraku. Rovnako vianočné osvetlenie môže skrášľovať dom a záhradu a to v presne určenom čase počas dňa  či po súmraku a automaticky sa vypnúť po polnoci, keď už všetci spia.

Domintell podsvietenie office
Domintell osvetlená fontána

Tlačidlá a displeje

 

Príjemnú atmosféru v dome umocnia farebne podsvietené tlačidlá Domintell ovládačov, na ktorých si môže používateľ zvoliť intenzitu podsvietenia – počas dňa intenzívne a v noci napríklad na 30%, aby pôsobili príjemne a nerušili počas spánku. Zaujímavá je možnosť blikania zvoleného tlačidla, čo uľahčí nájsť to pravé tlačidlo na zasvietenie najmä malým deťom, starším ľuďom či návštevám. Estetické a účelné sú aj obrázky (ikonky) ovládaných zariadení na dotykových LCD displejoch, ktoré pomáhajú ihneď nájsť hľadané tlačidlo.

 

V Domintelli možno osvetlenie pohodlne ovládať aj rôznymi dotykovými obrazovkami, diaľkovými ovládačmi, cez mobil či tablet.

 

Praktickým odchodovým tlačidlom možno pri odchode vypnúť všetky svetlá v dome a užívatelia si môžu byť istí, že na nič nezabudli. Podobne slúži aj nočné tlačidlo, zväčša umiestnené pri posteli, ktorým sa pred spaním vypnú všetky svetlá v dome i v záhrade.

Domintell tlačidlá Classic RGB
Domintell LCD displej

Na diaľku, mobilom

 

Nech sú užívatelia kdekoľvek, inteligentné osvetlenie v Domintell dome môžu mať stále pod kontrolou. Cez mobil či tablet môžu získať všetky potrebné informácie o rozsvietených svetlách i ostatných zariadeniach v dome a ovládať ich. Či už sú na dovolenke alebo v obývačke na pohovke a stačí jednoducho kliknúť na ikonu v mobile a Domintell systém  to okamžite vykoná. . . .

Domintell Pilot aplikácia

Bezpečne a efektívne

 

Efektívne využívanie inteligentného osvetlenia bez zbytočných strát možno dosiahnuť v spolupráci s prístupovým systémom či alarmom. Po zakódovaní alarmu pri odchode z domu sa vypnú všetky svetlá v Domintell dome, takže sa nemôže stať, že sa na niektoré zabudne. V prípade, že v dome nie je inštalovaný alarm, funkcia "vypnúť svetlá v celom dome" môže byť priradená aj odchodovému tlačidlu, ktoré je umiestnené v zádverí.

Domintell bezpečnosť

Špecifikom inteligentných systémov v oblasti bezpečnosti je simulácia prítomnosti osôb v dome, čím sa ochrana majetku stane ešte účinnejšia. Táto simulácia v nepravidelných intervaloch rozsvecuje a zhasína svetlá v jednotlivých miestnostiach, otvára žalúzie či zapína televízor tak, ako keby v dome pulzoval bežný život, čím odradí prípadného narušiteľa.

Neplytvajte zbytočne energiami

 

Ovládanie inteligentného osvetlenia dokáže zútulniť bývanie užívateľov a zvýšiť pohodlie ich bývania. Spolu s inteligentným ovládaním vykurovania môžu zamedziť zbytočnému plytvaniu energií a oba sú týmto dôležitým prostriedkom na zníženie nákladov na bývanie.

Postarajú sa o to automatické režimy, podľa ktorých bude osvetlenie aj vykurovanie efektívne fungovať len v čase, kedy ho užívatelia skutočne potrebujú a využívajú.  Ďalším nástrojom zamedzujúcim plytvaniu je Domintell monitoring energií, ktorý pomáha užívateľom sledovať ich spotrebu.

Domintell monitoring
Inteligentné osvetlenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.