Inteligentná domácnosť0Smart domácnosť na mieru

smart domácnosť na mieru

Ráno na svitaní sa vytiahnu žalúzie, prebudí vás príjemná hudba, spustí sa kúrenie alebo chladenie, záhrada sa sama popolieva (ak neprší), prefiltruje sa voda v bazéne a vy tak môžete pohodlne začať svoj deň bez toho, aby ste boli viazaní každodennými rutinnými úkonmi. Inteligentný dom, IQ dom, smart home, inteligentná elektroinštalácia…, nech už ste sa streli s akýmkoľvek z týchto pojmov, každý má rovnaký význam. Je ním komfortná, bezpečná a spoľahlivá smart domácnosť, ktorá sa prispôsobí vám, vašim potrebám i aktuálnym náladám a predstavám. Odráža váš vkus, štýl a jedinečnú osobnosť. Keďže smart domácnosť máte vo svojich rukách, je zároveň najšikovnejším pomocníkom, akého si môžete priať. 

 

Čo si pod pojmom smart home predstaviť?

Inteligentný dom ovláda všetky zariadenia, ktoré fungujú na elektrinu, ako napríklad osvetlenie, zásuvky, multimédiá a ďalšie. Domáce spotrebiče a technológie sa dajú rôzne automatizovať a programovať tak, aby zodpovedali presne vašim požiadavkám. Viete si nastaviť automatické režimy kúrenia (v lete chladenia), osvetlenia, zvlažovania, vyťahovania žalúzií a pod., aby vám boli „šité na mieru“. Inteligentný dom je teda v základnom ponímaní špeciálna elektroinštalácia, ktorá v dome nahrádza klasickú elektroinštaláciu.

Na trhu existujú rôzne inteligentné systémy. Základným rozdielom je ich spôsob komunikácie medzi jednotlivými modulmi. Komunikácia prebieha buď vo vzduchu prostredníctvom rádiových vĺn, alebo sa informácie posúvajú cez káble. Systémy teda delíme na bezdrôtové a káblové/zbernicové. 

Domintell Smart home je systém fungujúci na káblovom/zbernicovom princípe. Preto ponúka takmer neobmedzené možnosti programovania a umožňuje vytvárať naozaj komplexné riešenia aj pre náročných užívateľov. Dokáže vyriešiť akékoľvek požiadavky bez nutnosti kombinácie s hardvérom inej značky a riskovania nekompatibility. Zariadenia medzi sebou spolupracujú (napríklad vykurovanie so žalúziami). Systém teda funguje ako jeden celok, na ktorý sa môžete vždy spoľahnúť. 

 

Ovládanie a funkcie

Vďaka špeciálnej elektroinštalácii je možné v inteligentnom dome vytvárať:

  • automatické režimy pre vykurovanie, chladenie, osvetlenie, žalúzie, zavlažovanie…
  • rôzne scény (najčastejšie svetelné scény, kombinácia so žalúziami a audio)
  • časové akcie (napr. na svitaní a súmraku, alebo v presnom čase – osvetlenie v záhrade či na schodišti, zavlažovanie, otváranie a zatváranie žalúzií a pod.)
  • prepájať technológie tak, aby navzájom spolupracovali (napr. žalúzie s vykurovaním a chladením)
  • prepojiť celý dom so zabezpečovacím systémom (napr. celý dom prejde po zakódovaní do úsporného režimu)
  • ovládať všetky zariadenia cez PC, mobil/tablet
  • ovládať celý dom na diaľku odkiaľkoľvek a mať vždy prehľad o tom, čo sa v ňom deje (napríklad skontrolovať zavlažovanie, vypnuté svetlá alebo si zapnúť saunu pred návratom z lyžovačky)
  • ovládať zariadenia priamo v dome programovateľnými smart vypínačmi, LCD displejmi, dotykovými obrazovkami

 

Veľkou výhodou je „user friendly“ softvér. To znamená, že sa programuje a ovláda pomerne jednoducho. Pracuje s oknami podobne ako Windows a a klasickým potiahnutím drag&drop (potiahni a pusť) sa nastavujú parametre modulov a ich väzieb. Domintell je samozrejme dostupný nielen v slovenčine, ale aj ďalších 22 jazykoch. O smart home riešeniach sa najčastejšie hovorí v súvislosti s rodinnými domami či bytmi, no používajú ich aj verejné budovy, kancelárie, školy, reštaurácie, nemocnice atď.

 

⇒ Ako sa býva našim Domintell zákazníkom sa môžete pozrieť
v našich Realizáciách.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *