Inteligentná domácnosť04 tipy ako si vybrať správne smart home riešenie – 2. časť

https://domintell.sk/wp-content/uploads/2020/07/clanok-1.jpg
  • Nie je programovanie ako programovanie
  • Nikto nepotrebuje všetko

 

V prvej časti blogu 4.tipy ako si vybrať smart home riešenie sme vám ukázali rozdiely v tom, čo je naozaj smart home a čo je len marketingový trik. Zároveň sme si vzali na mušku rozdiely v možnostiach wifi zariadení a zbernicového inteligentného riešenia. Teraz sa pozrieme bližšie na to, čo umožňuje kvalitný softvér a ako si zo smart home riešení vybrať to, čo potrebujete a zbytočne ich nepreplácať.

 

Nie je programovanie ako programovanie.

Kľúčovým prvkom každého smart riešenia je jeho softvér, ktorý dáva riadiacim komponentom smart funkcie a je akýmsi mozgom celej domácnosti. Smart home by mal využívať softvér, ktorý si môžete sami programovať a upravovať na mieru a tým aj optimalizovať fungovanie akéhokoľvek zariadenia v dome podľa svojich potrieb.

Niekedy sa pod pojmom „programovanie“ skrýva iba jednoduché nastavovanie základných režimov cez aplikáciu v mobile, ako je napríklad výber teplotného režimu v dome, či zmena času rozsvecovania svetiel v záhrade. Ku komplexnému programovaniu celého domu sa však už nedostanete.

Skutočné programovanie však predstavuje oveľa viac ako len elementárny výber režimu v aplikácii v smartphone. Každý inteligentný dom sa programuje v tzv. konfiguračnom softvéri nainštalovanom v počítači. V ňom sa vytvára celá štruktúra fungovania domu, zadávajú sa podmienky kedy sa čo môže zapnúť či vypnúť, vytvárajú sa rôzne režimy pre vykurovanie, chladenie alebo zavlažovanie. Jedine takýto softvér vám umožní pridávať nové zariadenia v dome a naprogramovať ich fungovanie, alebo vytvárať vzťahy/väzby medzi zariadeniami ako napríklad medzi vykurovaním a otváraním okien, žalúziami a klímou, či zavlažovaním a meteostanicou. Takto vytvorený program fungovania smart home je následne možné preklopiť do aplikácie v mobile. Táto vám má prioritne slúžiť na ovládanie domu, dáva vám prehľad, čo sa v ňom práve deje a môže vám umožniť drobné zmeny v jeho fungovaní. O reálnom programovaní domu cez aplikáciu však nemôže byť reč.

 

Zaujíma vás ako vyzerá programovanie v konfiguračnom softvéri Domintell? Všeličo o unikátnosti softvéru, spolu s video ukážkami, nájdete v našom staršom blogu

⇒ Programovanie v Domintelli.

 

Nikto nepotrebuje všetko

Možnosti smart home Domintell sú takmer neobmedzené. Postará sa o vaše pohodlie a komfort, dozrie na bezpečnosť v dome a zoptimalizuje využívanie energií.

V Domintell-i môžete ovládať kúrenie, chladenie, svetlá a zásuvky, žalúzie, brány, či technológie ako sú rekuperácia, bazén, vírivka alebo sauna. To všetko rôznymi tlačidlami, LCD displejmi či na diaľku cez smartphone. Bezpečnosť smart home môžete zvýšiť inštaláciou alarmu a kamier a využitím simulácie prítomnosti. Možností je naozaj veľa, ale faktom je, že nikto „nepotrebuje všetko“. Všetci máme jasnú predstavu, aké zariadenia chceme vo svojom dome naozaj využívať a aké považujeme za úplne zbytočné. Táto predstava by mala byť podkladom pre výber riešení smart home.

 

Smart home ako puzzle

Konečná zostava riadiacich komponentov ako i ovládacích tlačidiel je ako skladačka puzzle. Každý z nás si vyskladá „ten svoj obraz“ ako má dom vyzerať a čo všetko v ňom bude riadiť. Pre niekoho je dôležité ovládať teplotu v každej izbe zvlášť, pretože členovia rodiny majú rozdielne požiadavky – malé deti potrebujú viac tepla, domáci pán má zas rád príjemne vychladenú spálňu. V inej domácnosti vyžadujú rovnaký teplotný štandard v celom dome, napríklad aj kvôli všade pobehujúcim domácim miláčikom. V dome s veľkými francúzskymi oknami budú iste potrebovať ovládať žalúzie, no v bungalove s bežnými malými oknami a širokou strechou, by boli žalúzie zbytočné.

Aj keď všetci túžime po komforte vďaka smart riešeniam, v oblasti ovládania zariadení sme poniektorí skôr konzervatívni a iní zas milujú blýskavé displeje či aplikácie v mobile. Smart home tak môže navonok „vyzerať klasicky“ a všetky zariadenia sa budú dať ovládať na prvý pohľad bežnými vypínačmi. Ak vojdete na návštevu do takéhoto domu, ani si nevšimnete, že sa práve nachádzate v smart home. Vyznávačom všetkého moderného ale ulahodia v izbách dotykové displeje s menu, v ktorom sa môžu preklikávať a ovládať ľubovoľné zariadenia. Rovnako si vychutnajú pohodlné ovládanie cez mobil, hoci aj s vyloženými nohami na gauči v obývačke.

 

Každý dielik tejto „smart puzzle“ má samozrejme svoju cenu, aj výsledná cena smart riešenia tak bude pre každú domácnosť iná. Nebude závislá na veľkosti domu, ale na veľkosti „kôpky puzzle dielikov“, ktorú si vyskladáte. Pri výbere smart riešení teda položte na jednu misku váh svoje skutočné potreby a priority a na tú druhú plánovaný rozpočet. V Domintelli určite „rovnováhu“ nájdete a my vám v hľadaní ideálneho smart riešenia radi pomôžeme.

 

Hľadáte ideálne smart riešenie pre váš dom? Neváhajte sa na nás obrátiť , alebo si vypočítajte orientačnú cenu vášho smart home v

⇒  Orientačnej kalkulačke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *